PROGRAM Obserwatorium Miejskie 2015: GRANICE

24 Maj

Po pierwszym kwietniowym spotkaniu inauguracyjnym projekt zapraszamy na kolejne, które również pozostają otwarte dla wszystkich chętnych i zainteresowanych tematem.

Spotkanie inaugurujące czwartą już edycję „Obserwatorium Miejskiego” odbyło się 29.04.2015, o godz 19:00 w Galerii Miłość w Toruniu.

W planach było zaprezentowanie relacji z balansującej pomiędzy turystyką, a dryfem wyprawy na krańce miasta Torunia i dyskusja o koncepcjach granicy, krawędzi i peryferium.

Spotkanie miało charakter warsztatowy i zapoznawczy,  otwarte dla wszystkich chętnych i zainteresowanych tematem.
PROGRAM

.
11039878_376885082503699_9086605990033071801_o
\\ Spotkanie z mieszkańcami osiedla Stawki
17 czerwca, godz. 18
miejsce: skwer przy ulicy Hallera

Społeczność lokalna próbuje przywrócić ten teren mieszkańcom i poszukuje sprzymierzeńców w procesie odzyskiwania zaniedbanej przestrzeni. Zapraszamy artystów biorących udział w Obserwatorium Miejskim, mieszkańców zainteresowanych sztuką w przestrzeni publicznej oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie na Stawkach. Najważniejsze pytanie spotkania brzmi jakie są wspólne punkty zainteresowania mieszkańców Stawek i artystów? Poszukamy problemów, konfliktów i porozmawiamy o możliwości rozwiązywania ich za pomocą realizacji artystycznych.

\\ Peryferyjność i graniczność miasta – seminarium
18 czerwca, godz 16-21
miejsce: Galeria Miłość

* Centrum – peryferia. Między etnografią, animacją i sztuką – wykład Ewy Chomickiej

* Centra i peryferie życia społecznego mieszkańców stref podmiejskich małych i średnich miast Dolnego Śląska – wykład dr Katarzyny Kajdanek

*Co ogranicza miasto?
Dyskusja / uczestnicy: Konrad Burzyński, dr hab. Katarzyna Kajdanek, Aleksandra Lewandowska, Ewa Chomicka, Anna Stasiak, Tomiasz Jędrak

Ewa Chomicka

Polonistka, etnolożka, animatorka kultury, absolwentka studiów muzealniczych i kuratorskich. Realizatorka projektów badawczych, edukacyjnych, twórczych. Wraz z Tomaszem Rakowskim z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego i zespołem Kolektywu Terenowego realizowała projekty „Prolog. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego” i „Etnografia – animacja – sztuka”, stanowiące próbę zbudowania nowej perspektywy poznawczej i antropologicznej w dyskusji nt. lokalnego rozwoju. Na co dzień pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie koordynuje m.in. program rezydencji artystycznych.

Katarzyna Kajdanek

Adiunkt w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania badawcze lokuje w obszarze socjologii miasta (szczególnie interesuje się  procesem suburbanizacji) i socjologii wsi (uwagę  poświęca rozwojowi wielofunkcyjnemu wsi). Autorka dwóch książek o współczesnej suburbanizacji w Polsce: Pomiędzy  miastem a wsią oraz Suburbanizacja po polsku.

Aleksandra Lewandowska

Absolwentka geografii, ochrony środowiska i filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecnie doktorantka w Katedrze Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego, Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, jej zainteresowanie badawcze oscylują wokół zagadnień związanych z geografią miasta, geografią społeczno-ekonomiczną, ekologią miasta, rozwojem zrównoważonym i ochroną środowiska

Anna Stasiak

Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu. Przedmiotem działania MPU jest sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wykonywanie studiów, analiz i koncepcji dotyczących rozwoju przestrzennego Torunia.

Konrad Burzyński

Pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej zajmujący się młodzieżą z osiedla socjalnego na ulicy Olsztyńskiej w Toruniu. Zajmuje się edukacją, a także krytyką muzyczną.

Tobiasz Jędrak

Urodzony w 1985 r interdyscyplinarny twórca. Studiował  teatrologię  i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz intermedia na krakowskiej ASP, gdzie obronił  pracę  dyplomową Wszystkie domy Jana Sohlego (fragmenty). Obecnie jest studentem Wydziału Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obok fotografii, wideo i dźwięku używa tekstu i spaceru jako medium artystycznego. Aktywnoś ć  twórcza Jędraka wynika z traktowania przestrzeni miejskiej jako pracowni i miejsca permanentnego pleneru. Obiekty małej architektury stają  się  dla niego instrumentami muzycznymi, a miejsca porzucone i peryferyjne stanowią  punkt wyjśc i a
do projektowania tras, którymi przeprowadzani są zaproszeni ludzie

\\ Warsztaty terenowe
19-20 czerwca
miejsce: pogranicza Torunia

Podczas dwóch kolejnych dni zapraszamy na warsztat w terenie, gdzie wybierzemy się wraz z artystami i zainteresowanymi osobami w miejsca na pograniczu Torunia w celu rekonesansu i głębszemu wejściu w interesującą nas przestrzeń.

Artyści uczestniczący w projekcie:
Piotr Bujak, Magdalena Kosek, Katarzyna Malejka, Dominik Stanisławski, Tytus Szabelski, Magdalena Węgrzyn

31 lipca – 2 sierpnia – plener artystyczny
22 sierpnia – wystawa podsumowująca plener w Galerii Miłość

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: